Vpis Pravice do Vode – KONČNO!

Novinar in aktivist ter avanturist Dejan Ogrinec, avtor članka.

Novinar, aktivist in avanturist Dejan Ogrinec, avtor članka.

Ta Ustavna določba – Pravica do Vode, še leto dni nazaj skoraj kot znanstvena fantastika, in kateri je desni del politike v naši državi sicer po tihem nasprotoval dokler so lahko, je postala tako zapisana in bo pomemben del zgodbe o zgodovini naše države.

Del tega se je odvijal tudi v Tržiču. Eden od iniciatorjev ali tisti, ki je vrgel dovolj močno snežno kepo, da je sprožil plaz, živi v vasi Sv. Neža.

A bistvo sporočila CI Za Slovenijo in sVOboDO, ki ga skupina res želi deliti ostalim je, da je možno uspeti, če smo dovolj odločni, združeni, trdni v nameri, da naredimo nekaj dobrega za skupnost. Sicer zdaj smetano slave kot vedno pobirajo politiki, še posebej se premier trka po prsih, a naj kar takoj povemo, da je CI delovala sama, za svoj lastni denar in edini od politikov, ki je edini odkrito pomagal, je bil EU poslanec dr. Igor Šoltes.

Stavek iz revije Zarja, konca meseca januarja – en pogovor, en članek in eno elektronsko sporočilo je bil tista snežna kepa, da se je pričela oblikovati močna skupina ljudi. Po objavi in vsem tistem prahu, in po nekaj sporočilih po elektronski pošti, se je namreč organizirala CI Za Slovenijo in sVOboDO in za njimi je mesece dela, ko so preko akcij, argumentiranimi predlogi, pojavljanjem v medijih in na neformalnih sestankih izvajali pozitiven pritisk na javnost, medije, stroko in poslance. Dokazali so tudi, da se z dogovarjanjem, ne pogajanjem in partnerskim odnosom, da doseči veliko.

 Osnovni namen peticije, da se v Ustavo zapiše, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro, ki se ne morejo privatizirati in s katerimi upravlja država ter da oskrba prebivalstva s pitno vodo ne more biti tržna dejavnost, torej se jo mora izvajati kot neprofitno javno službo, je bila dovolj trdna, da so ji verjeli vsi. Civilisti in politiki.

Pomembno pa je tudi določilo, da vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo. Torej ima vodo-oskrba prebivalstva absolutno prednost pred drugimi rabami vode, kot na primer pred gospodarsko rabo.

Peticija, ki je dobila 56.000 glasov v mesecu, dveh, je povzročila svojo prelomno točko, ko je bila uradno predana v roke Milanu Brglezu.

Pitna voda je po treh letih in pol, od dneva, ko se je eden članov CI Za Slovenijo in sVOboDO, bivši poslanec v DZ Brane Golubović začel prizadevati za vpis pravice do pitne vode v Ustavo, torej zdaj končno zapisana v Ustavo. “Vedno sem verjel, da pitna voda nima alternative. Ne moremo jo zamenjati z nečim drugim. S tem dejanjem, ko mislimo že danes na jutri, smo jasno in nedvoumno pokazali svetu in Evropi, da je pitna voda v Sloveniji javna dobrina, dobrina, ki se je ne more privatizirati in se prednostno in trajnostno uporablja za oskrbo prebivalstva in živali, šele nato za gospodarske potrebe, in šele nato za izvoz, če to zaloge vode dovoljujejo,” je izjavil med ostalim.

Za zaščito pred privatizacijo (lastninjenjem) je potrebno vse vodne vire, tako naravne, kot tiste, ki se bodo v prihodnosti umetno gradili, na primer grajene zbiralnike vode, upravljati trajnostno, s ciljem, da bodo tudi naši zanamci imeli zadostne količine kakovostne pitne vode, je tudi stavek Ci za Vodo.

Poleg tega je potrebno vodoooskrbo prebivalstva umakniti iz trga ter jo izvajati izključno kot neprofitno javno službo, ki je lahko samo v 100% javni lasti (ne le v državni!). Določiti bo tudi še potrebno, da ima oskrba prebivalstva s pitno vodo absolutno prednost pred drugimi rabami vode Torej, ko se bomo v prihodnosti soočali z vodnimi krizami, bo imelo prebivalstvo prednost pri oskrbi z vodo pred gospodarstvom in drugimi potrošniki vode, opozarjajo še člani CI Za Slovenijo in sVOboDO.

Del ekipe Civilne iniciative

Del ekipe Civilne iniciative

Izjava ene od članic CI: “Intuitivno in verjetno tudi naivno, sem bila prepričana že od samega začetka, da če bo naša civilna iniciativa dovolj vztrajna in delovna in bo zato posledično uspela pritegniti tudi pozornost tako medijev kot javnosti, da je uspeh zagotovljen. Priznati moramo, da nam je bil in nam je v tej zgodbi tudi del politike zelo naklonjen, ki je z našimi skupnimi močmi prevladal nad interesi politike, ki temu ni bila naklonjena (desno usmerjene stranke, op. ur.). In ker politika tudi potrebuje pomoč civilne iniciative, je to še en dokaz, da takrat, ko je civilna iniciativa vztrajna, delovna in se do uresničitve cilja osredotoča le na določen cilj, in istočasno ne skače še na druge projekte, je uspeh zagotovljen”.

Res pa je , da je bil eden od pomembnih trenutkov, ko se je CI za Vodo pridružil Brane Golubović, bivši poslanec. “Dejansko verjetno brez njega ne bi šlo takole gladko, kajti nekoga je dobro imeti ob sebi, ki se zna “iti” igrice in načine delovanja politike. Brane, z vsem svojim izrednim strokovnim znanjem na tem področju in srčni in veliki delavni predanosti tej zadevi, je tisti gradnik v tej zgodbi, da se je tako uspešno končala, kot se je,” je še dodala.

Pomoč iz EU. Še na dan sprejemanja v Ustavo je dr. Šoltes na svoji internetni strani objavil: »Vpis pravice do vode v slovensko ustavo končno postaja realnost. To je izjemno dragocena naložba v našo prihodnost, s katero bomo pokazali, da razumemo in spoštujemo pomen te edinstvene naravne danosti, od katere sta odvisna tudi razvoj in blaginja naše države. Močno upam, da te zelo dobre poteze ne bodo preglasila investicijska sodišča v transatlantskih sporazumih, ki ne skrivajo svojih apetitov po naravnih virih.«

Po sprejemu v Ustavo RS, pa je iz Bruslja, iz pisarne dr. Igor Šoltesa prišlo na naslov CI Voda = sVOboDA naslednje sporočilo: “izjemno sem vesel novice o današnjem glasovanju v DZ RS, ki pomeni, da vpis pravice do vode v Ustavo RS končno postaja realnost. Gre za zares dragoceno naložbo v našo prihodnost, na katero smo lahko kot država zelo ponosni. Ob tem bi vam želel izreči iskrene čestitke za vaše trdo delo in vztrajnost pri tej pobudi! Prepričan sem, da bi brez vaše angažiranosti do tega prišlo veliko težje, če sploh. Vsi skupaj se lahko veselimo tega pomembnega dosežka za Slovenijo. O tem bom vsekakor obvestil tudi svoje kolege v Evropskem parlamentu in upam, da bo to zgled tudi za ostale evropske države.”

A Ustava ni vsemogočna, kar člani CI v svoji akciji, znani tudi pod imenom Voda = sVOboDA še kako poudarjajo. Zagotavlja sicer najvišje pravno varstvo, a se lahko ob kriznih časih spremeni. Najvišje varstvo naših voda bomo dosegli le s popolnim razumevanjem vsakogar od nas, da kako pomembna je voda za naše preživetje, razvoj in suverenost. Šele s pravo miselnostjo bomo primerno ravnali s pitno vodo, in nam vodnih virov in upravljanja z vodami ne bo mogel nihče vzeti, ne glede na pritiske ali krizne čase.

To mora biti poslanstvo nas vseh, naša skupna vrednota, dolžnost in odgovornost do sedanjih in prihodnjih rodov. Še posebej slednjih. Da jim v upravljanje predamo našo(!) pitno vodo. Od tu tudi geslo CI: Voda v ustavo, voda v zavest vsakega od nas.

Odziv po Evropi

Odziv je prišel tudi iz urada za zdravo hrano in vodo, David Sánchez Carpio, Food & Water Europe, Bruselj. Zgodilo se je več objav po Evropi, saj je večina znakih medijev objavila ta vpis v Ustavo, le z napako, da zdaj vsi hvalijo politike, nihče pa Civilne iniciative, ki je za vsem tem trdno stala.
Anglija: http://www.foodandwatereurope.org/pressreleases/european-public-service-union-food-water-europe-european-water-movement/
Francija: http://europeanwater.org/fr/actualites/communiques-de-presse/683-les-syndicats-et-la-societe-civile-saluent-l-introduction-du-droit-humain-a-l-eau-dans-la-constitution-de-slovenie*
Španija: http://europeanwater.org/es/noticias/notas-de-prensa/685-sindicatos-y-sociedad-civil-celebran-la-introduccion-del-derecho-humano-al-agua-en-la-constitucion-de-eslovenia
Italija: http://europeanwater.org/it/notizie/comunicato-stampa/686-i-sindacati-e-la-societa-civile-accolgono-con-favore-l-introduzione-del-diritto-umano-all-acqua-nella-costituzione-della-slovenia
Dejan Ogrinec, član CI Za Slovenijo in sVOboDO
Članek je bil prvotno objavljen na Tržičan.si

“Bili smo videni in slišani. Hvala vsem! Še posebej pa hvala preko 56.000 podpisnikom peticije o zapisu neodtujljive pravice do vode v Ustavo, medijem za možnost predstaviti naši stališč, stroki, ki nam je pomagala in pa seveda tudi politiki, ki nas je poslušala. Velika zmaga za našo družbo!”

One Comment

  1. Čestitke pobudnikom in celotni ekipi. Resnično mogočen dosežek, katerega vrednost bo pokazal čas. Hvala vam za pomoč.
    Peter Černe

Comments are closed