O glasovanju poslancev glede tega, da voda ni več predmet manipulacij

Objavljamo dodatno obvestilo, ki natančneje prikazuje stanje glasovanja naših EU poslancev.

Resničen odnos do pobude glede vode je pokazalo glasovanje 8.septembra 2015, saj Pravica do vode še vedno ni vpisana v EU zakonodajo, kar je bila osnovna zahteva gibanja RIGHT2Water. Da so lahko svoje zahteve predočili uradnikom v Bruslju, so morali zbrati več kot milijon podpisov v sedmih različnih državah EU. Zbiranje podpisov se je zaključilo pri številki skoraj 1,9 milijona.

EU parlament je sprejel resolucijo »Pravica do vode« s 363 glasovi (50,4%)  za in 96 glasovi (13,3%) proti, 261 (36,3%) se jih je glasovanja vzdržalo. ZASTRAŠUJOČE. Poročilo o rezultatih je dostopno na strani http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/summary.do?id=1401540&t=e&l=en.

Iniciativa Pravica do vode (Right2Water) je nastala v odgovor na vedno močnejše pritiske korporacij. Leta 2012 sta Svet EU in Evropski parlament predlagala direktivo o podeljevanju koncesijskih pogodb, predmet katerih bi bila tudi oskrba s pitno vodo.

Iniciativa zahteva, da se pravica do vode določi kot človekova pravica, zapisana v ustavi, in da se oskrba z vodo izloči iz direktive o koncesijah ter da se oskrba z vodo umakne iz pogajanj o trgovinskih sporazumih, kot sta TTIP in CETA.

V okviru teme o pobudi evropskih državljanov za pravico do vode (European Citizen’s Initiative on the Right2Water), se je v okviru amandmaja št. 9 glasovalo o črtanju teksta odstavka št. 47. Tekst tega odstavka je govoril  o izključitvi vodnih virov iz pogajanj o trgovinskih sporazumih.

Največji nasprotnik državljanskega vpisa vode v ustavo EU sta bili takrat skupini EPP in ECR (vir: irska poslanka L.Boylan). To so angleški konzervativci, ki zagovarjajo trdi kapitalizem. V vednost, skupini EPP, ki je nasprotovala vpisu Pravice do vode, pripadajo tudi 4 naši poslanci – P.Šolin, M.Zver, R.Tomc, L.Peterle.

Ta tekst  je govoril o izključitvi vodnih virov iz pogajanj o trgovinskih sporazumih. Tokrat noben od slovenskih EU poslancev ni glasoval proti, vendar nekateri so se glasovanju odrekli. Izid:

Poslanec dr. I. Šoltes je v imenu stranke Zelenih, ki se bori za vodo, na Evropsko komisijo naslovil naslednji vprašanji:

  1. Ali namerava podati zakonodajni predlog, s katerim se bo eksplicitno priznalo dostop do vode in sanitarnih storitev kot temeljno človekovo pravico, v skladu z definicijo iz deklaracije OZN iz leta 2010(A/RES/64/292)?
  2. Katere ukrepe bo sprejela za trajno zagotovitev oskrbe s čisto vodo in sanitarnih storitev kot temeljne javne dobrine na vseh področjih politik EU?

Glede na odgovor, ki ga je prejel, je dr. Šoltes podal: “V teh lepospevnih, deklaratornih besedah ni nič!”

Pričakuje tudi, da bo komisija končno nekaj konkretno naredila, ne pa, da državam nenehno sugerira politiko omejevanja – privatizacija v imenu gospodarskega interesa.

Tukaj se lahko državljani vprašamo: “v imenu čigavega gospodarskega interesa?”

Na področju Evrope potrebujemo Evropo, na področju Slovenije potrebujemo vlado, ki bo prisluhnila državljanom, ne kapitalu.

Mnenje CI Za Slovenijo in Svobodo

Mnenje CI Za Slovenijo in Svobodo: Voda je osnovna človeška dobrina in temeljna pravica vseh prebivalcev zato ne-odzivanje, ne-glasovanje o tako pomembni stvari ni sprejemljivo.

49,6% poslancev EU je enostavno povozilo Evropsko državljansko pobudo. Je to res? Odvisno od percepcije, vsekakor je dobra polovica poslancev zahtevala, da Evropska komisija pobudo obravnava z vso resnostjo, vendar ker druga slaba polovica tega ni storila (bodisi so glasovali proti bodisi so se glasovanja vzdržali), je to resno zaskrbljujoče.

Pravica do vode je enaka pravici do življenja in svobode.

Obenem vas obveščamo še o sporočilu mednarodnega gibanja “SumOfUs.org”, ki raziskuje in razkriva nepravilnosti v delovanju EU politike in kapitala, ter organizira primerne ukrepe, da se civilne iniciative lahko odzivajo na take dogodke.

Opozarjajo na verjetno dejstvo, da bo letos podpisana pogodba TTIP, po kateri obstaja nevarnost, da se poslovimo od vseh svojih pravic, ki jih zaenkrat še imamo do svojih Naravnih virov, kamor seveda spada tudi voda!!

Zato ta projekt seveda postaja vse bolj časovno omejen, pa zato toliko bolj nujno potreben široke ljudske podpore in sodelovanja tej ideji naklonjene politike .

Ne spreglejmo pomembnosti te informacije. Ker bomo uspešni v obrambi svojih od Narave danih pravic le, če bomo enotni, številni in odločilni, saj le tako lahko računamo na primerni odziv politike. Takrat  bodo imeli zadosten razlog, da delujejo v interesu ljudi-svojih volilcev, ne pa kapitala.

Zato v imenu vseh prebivalcev Slovenije prosimo vse vas, ki ste že podpisali to peticijo, za pozornost, spremljanje in predvsem širjenje te peticije, ki je pokazala, da smo mnogi Slovenci že tozadevno prebujeni in se zavedamo nujnosti lastnega delovanja za kvaliteto življenja slehernika.

Skupaj bomo namreč zares uspeli kvalitetno zaključit to in morebitne ostale akcije,  s katerimi bomo odločno sporočali kapitalu in politiki, da smo odločeni se postaviti za svoje “od narave nam dane pravice”.

Kot smo že pojasnili v enem prejšnjih sporočil, smo člani iniciative povsem apolitični in nimamo nobenih teženj, ali pričakovanj zase glede te pobude in je vse, kar si želimo to, da nam vsem skupaj uspe za vse nas. A brez vaše podpore smo vsi mi, prebivalke in prebivalci Slovenije povsem brez moči v komunikaciji s “pobesnelimi apetiti kapitala”

…ZATO ŠE ENKRAT SRČNA HVALA ZA VAŠO DOBRO VOLJO IN ODLOČENOST :-)

V imenu: Civilna iniciativa ZAsLOVEnijo in sVOboDO 

Dušan Trušnovec

Comments are closed.